LES COUREURS

ECOLE DE CYCLISME

BENJAMINS

Eliot COLLILIEUX ARENA

Mael DECOTE

Caetano RUFFAULT 

MINIMES

EFFECTIFS

Yanis CARADEC

Pierre CHOBLET

Antonin COUPU

Yanis DONNE

Benjamin JOURNEE

Antonin LAURENT

Noa LE DREAU

Martin MATTER

Nathan NEUCIN

Damien NOZAY

Corentin THEVAL 

Encadrants : Sylvain ODYE & Olivier DECOTE

CADETS

EFFECTIFS

Jason VANNIER

Hugo ROUILLE

Elouan ROLLAND

Thibaut MELOT

Enzo LEMARIE

Florian LELIEVRE

Romain JOUANOLLE

Florian LEGROS

Basile GUILLO

Thomas GUILLERM

Eliaz GOUMHAND

Pierre Alain GEFFROY

Ivan DECOTE

Brice CRUBLET

Clément CHAUVEL

Elouan BUFFET

Martin CARRE

Elouan BLANCHET 

JUNIORS

Encadrants : David RIMASSON et Mickaël GUILLARD

EFFECTIFS

Thomas BORDIER

Allan CHEVILLARD

Ewen DECOTE

Adrien DESMAS

Florian GIBOIRE

Steven HELARY

Arthur JAOUEN

Vincent LOREAU

Victor NORGEOT

Gurvan OLLIVIER

Nicolas ROUESNE

PASS CYCLISME

Pass'Loisir - Pass'Cyclisme - Pass'Open

EFFECTIFS

William EON

Gilles BUFFET

Martial CHEREL

Yannick CHEVILLARD

Pascal GRIMAULT

Regis LEROYER

Fred MOIRET

Michel MORVAN 

Gilles DAVY

Olivier DECOTE

Philippe DIBOUES

Morgan DREANO

Daniel FOUILLEE

Stephane FRIOLAUD

Lionel GARAUD

Benoi GLOUX

Quentin GUEDON

Daniel GUILLERM

Sebastien HOUEE

David LANCELOT

Romuald LECOURSONNAIS

Stephane LEGROS

Baptiste LOISON

Philippe MOREL

Laurent NORGEOT

Cedric NOZAY

Michel PANNETIER

Georges PELLE

Ronan SIMON

Antonin VAN DE WEGHE 

Anthony CHOBLET

Geatan CLOUARD

Sylvain FOLIOT

Anthony HAMON

Romain LERAY

Kyliann MARTIN

Lucas PANNETIER 

3ème CATEGORIE

Encadrants : Yann HELARY & Jean-François ALLAIN

EFFECTIFS

Nicolas BERNARD

Damien CHATELAIS

Maxime DEROUINT

Mickael GUILLARD

Hugo HIREL

Patrice HUBY

Corentin MOREAU

Mickael MORVAN

Vincent OLLIVIER

Julien SELVESTREL

Alexandre THEVAL

Firmin TRIBALLIER

Antoine CHAUVIN 

EQUIPE DIVISION REGIONALE (1ère et 2ème CATEGORIES)

Encadrants : Yann HELARY & Jean-François ALLAIN

EFFECTIFS

Yoann BATTEUX

Yann BONNAMOUR

Julien BORDIER

Jeremy DEROUINT

Ronan GRIMAULT

Valentin GRUEL

Fabien LEBRETON

Antoine LEMARIE

Alexandre MELLIER

Steven NEUCIN

Fabrice SEIGNEUR 

Romain CUEFF

Guillaume PETIT 

Encadrants : David RIMASSON et Mickaël GUILLARD

FEMININES

EFFECTIFS

Constance LEROYER

Suzanne MALAQUIN

Caroline PETIT

Lola YSOPE

Romane COUPE

Lalie GUILLARD

Magali MELLIER

Cadette

Cadette

Cadette

Cadette

Junior

Junior

Pass'Cyclisme

DN FEMININE

EFFECTIFS

Agathe LEROYER 

Lisa MELOT

Elodie LOISANCE 

Sandra LEVENEZ

Sophie LE HO 

Juliane GUILLARD 

Gabrielle RIMASSON 

Betty PIEDNOIR  

Fanny LE HUITOUZE  

Lucie JOURNIER   

Margaux CADOL    

Junior

3ème catégorie

3ème catégorie

3ème catégorie

3ème catégorie

3ème catégorie

2ème catégorie

2ème catégorie

2ème catégorie

2ème catégorie

2ème catégorie

LE STAFF

Président : Daniel RENAULT

Vices présidents : Jean-François ALLAIN / David RIMASSON

Secrétaire : Guylène ROUDAUT

Secrétaire adjoint : Martial CHEREL

Trésorière : Gwénaëlle RIMASSON

Trésorier adjoint : Mickaël MORVAN

Délégué Sécurité : Mickaël GUILLARD

 

Membres : Yannick CHEVILLARD / Frédéric CRUBLET / Sylvie CRUBLET / Yann HELARY / Sebastien HOUEE / Ronan SIMON / Gilles BUFFET / Gwènaël LE GUENNEC / Christèle GUILLARD / Kristel HELARY / Antoine CHAUVIN

 

Membres de soutien : André BUTAULT / François GUILLARD / Frédéric MOIRET

 

EQUIPE FEMININE

© 2018 - Us Vern Cyclisme Design by

  • Us Vern Cyclisme
  • Us Vern Cyclisme
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now